Wolontariat

Nasza działalność opiera się na pracy kilku osób. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami, więc oprócz pracy na rzecz stowarzyszenia, musimy zarabiać na życie. W związku z tym nie zawsze możemy być tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Nie jesteśmy też w stanie wypełniać zaplanowanych działań tak szybko, jak byśmy chcieli. Dlatego bardzo przyda nam się każda para rąk do pracy. Co możesz robić jako nasz wolontariusz? Wszystko, co jest związane z ochroną przyrody i nie tylko. Każdy znajdzie u nas zadanie dla siebie. No dobrze, ale przejdźmy do konkretów. Oto kilka propozycji, które możemy zaoferować od zaraz:

  1. Jesteś osobą pełną pomysłów? Lubisz wyzwania? Masz pomysł na projekt z zakresu ochrony przyrody? Dlaczego więc go nie zrealizować? Możesz zostać inicjatorem własnego projektu, ubiegać się z nami o środki na jego realizację i działać. Masz pomysł na projekt nie wymagający żadnych środków finansowych? Tym lepiej – zrealizuj go z nami już teraz!
  2. Masz kamerę lub aparat z w miarę niezłym przybliżeniem? Chciałbyś pomóc nam chronić ptaki i nietoperze w budynkach? Pomóż nam w monitoringu budynków zasiedlonych przez dzikie zwierzęta. Na czym to polega? Chodzimy po mieście, miasteczku, wsi i nagrywamy sytuacje kiedy ptaki lub nietoperze wlatują bądź wylatują ze swojej kryjówki w obiekcie. Każdy taki film musi przedstawiać: widok wlotu, całą bryłę budynku i tabliczkę z adresem (w przypadku jej braku należy objąć również najbliższe otoczenie budynku tak, aby możliwa była jego identyfikacja). Po co nam to? Nagrania to dowody wykorzystywane w przypadku, gdy zarządca budynku zleca jego remont bez uwzględnienia obecności w nim zwierząt. Nagranie daje nam solidny argument do podjęcia działań zmierzających do uratowania dzikich lokatorów oraz ich siedlisk. Kiedy mamy dowód, w 90% przypadków interwencja kończy się sukcesem. Przy jego braku, niemal nigdy. W skrajnych przypadkach film jest dowodem w postępowaniu sądowym lub służy do wstrzymania remontu. Jeśli chcesz nam pomóc w monitoringu, a nie wiesz, jak się do tego zabrać, chętnie pomożemy – pokażemy miejsca, które najczęściej są wykorzystywane przez zwierzęta, zabierzemy w teren na krótkie szkolenie.
  3. Masz wiedzę przyrodniczą i lubisz ją przekazywać? Dołącz do nas jako edukator.
  4. Masz duszę wojownika? Nie boisz się pracy z ludźmi? Pomóż nam prowadzić interwencje (niestety tych nam nie brakuje) i rozmowy z samorządami. Nauczymy Cię, jak to robić.
  5. Wolisz pracę organizacyjną? Pomóż nam pozyskać środki na realizację projektów. Aktywne poszukiwanie sponsorów, wyszukiwanie i wnioskowanie do różnego rodzaju funduszy, promocja organizacji i jej działań w mediach, na targach i podczas wydarzeń lokalnych – to coś na co brakuje nam czasu.

Kto może zostać naszym wolontariuszem? Każdy, komu nie jest obojętny los dzikiej przyrody.

Masz pytania lub inne pomysły? Więcej informacji uzyskasz dzwoniąc lub mailując do nas – 692 422 707, tpkawka@gmail.com